Loading Player...

"Kto má Syna, má život; kto nemá Božieho Syna, nemá život" (1. Ján 5:12). Čo však presne znamená "mať Božieho Syna"? Ako sa dostávame do vlastníctva Ježiša? Ak ho nevlastníme, zostávame mŕtvi vo svojich hriechoch. Toto je jedna z najdôležitejších otázok vo vesmíre. Odpoveď na ňu vysvetlil John Piper v kázni z roku 1985, kde používa obrazy z deja filmu s názvom "Cesta do Indie", ‘A Passage to India’ (1984), ktorý bol nominovaný na jedenásť Oscarov. Takže, čo to znamená "mať Syna Božieho"?


Vo filme Cesta do Indie vystupoval indický lekár, ktorého britská koloniálna moc zatkla a uvrhla do väzenia na základe údajného tvrdenia, že napadol britskú ženu. Prípad sa stáva mimoriadne napätým bodom konfliktu medzi obyvateľmi Indie, ktorí sa chcú oslobodiť spod britskej nadvlády, a britskými koloniálnymi mocnosťami, ktoré vládli nad indickým ľudom veľmi necitlivo. A zdá sa, že celá koloniálna mocenská štruktúra robí lekárov prípad úplne beznádejným - vo väzení, bez advokáta, bez peňazí.

Vyslobodenie pre odsúdeného

K slovu sa však dostáva najznámejší a najschopnejší právnik v Indii. Má povesť advokáta, ktorý sa rád púšťa do Britov a zastáva sa indických bojovníkov za občianske práva. Jednou z najsilnejších scén v tomto filme je, keď za ním do väzenia prichádzajú dvaja lekárovi priatelia. Je úplne skľúčený a vystrašený. Nevidí žiadne východisko zo svojej situácie. Ich tváre sú však rozžiarené, majú pre neho dobré správy. Hovoria: "Tento známy právnik je ochotný prísť a zastupovať ťa v tvojom súdnom procese." On im však nezúčastnene odpovedá: "Nie, to nie.“ Potom hovoria: "A nechce si vziať honorár!" A to toho človeka zmení. Má skúseného právnika. Právnik využije svoju výrečnosť, všetky svoje schopnosti, celú svoju povesť , aby oslobodil tohto lekára.

Ako sa stalo, že lekár dostal takého právnika? Bol na mizine. Nemal peniaze na zaplatenie takého právnika. Dokonca sa ani nepoznali. A zrazu môže všetkým svojim britským nepriateľom vyhlásiť: "Mám najlepšieho právnika." Ako sa to stalo? Začalo to tým, že právnik mal motiváciu. Zaujímali ho dve veci: oslobodenie Indie od Britov a otestovanie svojich schopností v prospech utláčaných.

Ďalšia scéna, ktorá sa mi vo filme páčila, sa odohrávala v súdnej sieni. Bol tam úplný chaos. A tento právnik tam sedel, natiahnutý na stoličke, úplne pokojný , akoby chcel vyjadriť suverénnu kontrolu nad situáciou. Ten právnik chcel vo svojej úlohe, ktorú v tom filme hral, povedať: "Ponúkam svoje schopnosti zadarmo, neprijímam plat za svoje služby, pretože by to mohlo ohroziť moju spravodlivosť. Som za oslobodenie Indie a ponúkam svoje schopnosti v mene prenasledovaných vlastencov. Peniaze sú mi úplne ľahostajné."

Pomoc, ktorá sa nedá kúpiť

Tak je to aj s Božím Synom. Ako sa to stane, že môžete povedať: "Mám Božieho Syna?" Začína to motiváciou vášho nebeského advokáta a obhajcu. Má dve veci, o ktoré mu na tomto svete ide: jednou je oslobodenie jeho ľudu od hriechu a smrti a druhou je oslava jeho moci a jeho schopností v prospech hriešnych ľudí. V tom je pôvod spásy. V tom je zdroj večného života. On sa raduje, keď je jeho ľud slobodný a keď sa môže zvelebiť jeho zručnosť. Preto jeho služby nie sú na predaj. Ježiša si nemôžete kúpiť. Ako teda prísť k Božiemu Synovi? On dáva bezplatnú ponuku a vy ju prijímate a dôverujete mu. Lekár dôveroval právnikovi a ten bol ochotný zastúpiť lekára.

Samozrejme, existujú minimálne tri spôsoby, ako môžete ponuku právnika odmietnuť. Mohol to urobiť vo filme. Mohli sme to urobiť Ježišovi aj my. Mohli ste povedať: "Tento prípad zvládnem sám. Nepotrebujem právnika." Mohli ste povedať: "Som bezvýznamný človek a on je právnik svetovej triedy. Nebude mať o mňa záujem. Nemá zmysel odpovedať na jeho ponuku. Nemá zmysel vkladať do neho dôveru. Určite nepríde. Prečo by sa so mnou obťažoval?" Alebo ste mohli povedať: "Dobre, nech príde, ale nech odo mňa nič nechce, pretože aj tak mu neverím a neurobím nič z toho, čo mi povie."

Tri nesprávne odpovede

Aj dnes sú tu ľudia, ktorí potrebujú mať Božieho Syna. Aj vy môžete mať Božieho Syna, ak nepoužijete žiadnu z týchto troch nesprávnych reakcií. Dovoľte mi teda, aby som vám ukázal, prečo by ste tieto tri odpovede nemali použiť.

1. 'Dokážem to sám.'

Nehovorte: "Tento prípad zvládnem sám. Svoj život zvládnem sám." Minule som sa rozprával s mužom, ktorý sa venoval priateľovi, ktorý mal rakovinu, a snažil sa mu svedčiť v nemocnici. A ten muž povedal: "Ja to zvládnem sám." Vtedy som mu povedal: "Nikto z nás nezvládne svoj prípad sám.“ John Melin si to uvedomil a preto svoj prípad nemusel zvládnuť sám. Skôr, ako zomrel, uveril v Ježiša.

Ak nemáš obhajcu, ak nemáš Syna, je koniec. Zostaneš vo väzení alebo pôjdeš na šibenicu - bodka. Sami život nezvládneme, bez ohľadu na to, akí silní sa práve cítime. Náš obhajca je oveľa lepší a silnejší, ako ten vo filme, pretože musí urobiť zázrak, pretože my sme vinní a sudca je spravodlivý.

2. Som len bezvýznamný človek

Nehovorte si: "Som bezvýznamný človek. Nikto sa o mňa nebude zaujímať. Prečo by sa so mnou obťažoval? Veď som spáchal toľko hriechov. Toľkokrát som zlyhal. On je Boh svetovej triedy. Nemá dôvod, prečo by sa mal zaoberať niekým, ako som ja." Nikdy tak nehovorte. Nie preto, že nie ste bezvýznamní, ale preto, že nerozumiete milosti. Ježiš Kristus hovorí takto:

"Neprichádzam k tebe preto, že si niekto; prichádzam k tebe preto, že ja som niekto, a rád oslavujem svoje "meno" tým, že pomáham niktošom, ako si ty. Ja pomáham iba ľuďom, ktorí si o sebe myslia, že nič neznamenajú. Ak si myslíš, že si niekto, nemáš na moje služby nárok."

Dobrá správa je, že čím nižšie ste klesli, tým ste lepší kandidáti pre Ježiša, pretože vďaka vám si môže dokázať svoje kvality a osláviť sa vaším ťažkým prípadom. Ak nie ste veľmi vinní, zvládne to každý právnik. Takže radšej buďte nikto. A on je pripravený prísť pomôcť vám.

3. Prijmem jeho pomoc, ale nebudem veriť v jeho schopnosti.

Nehovorte: "Dobre teda, budem mu dôverovať. Prijmem ponuku. Nech príde. Ale nech mi v súdnej sieni nepovie, aby som urobil nejakú hlúposť, lebo to neurobím." Priatelia, takto sa dôvera neprejavuje. Takto si nemôžete nakloniť právnika. Možno by ste mu to mohli povedať raz, ale keď mu poviete do očí dvakrát: "Nepočúvam vaše rady, mám lepší nápad," tak vám povie: "Nájdi si iného právnika." Priatelia, nevyhýbajte sa výzve k dôvere tak, že pôjdete len do polovice cesty a poviete: "Môžeš to urobiť, ale ja tvoju radu nepotrebujem." Ak to poviete, nevyvolá to vo vašom obhajcovi dôveru.

Takže dnešnú úvahu ukončím tým, že vám dávam bezplatnú ponuku, ktorá prichádza od tohto prvotriedneho právnika-Božieho Syna, ktorý sa môže za vás postaviť a postaví sa za každého, kto mu dôveruje. Kto má Syna, má život, aj vy ho môžete mať, ak mu dôverujete. Ťažko nájsť lepšiu ilustráciu toho, ako Kristus zvelebuje sám seba pri spasení hriešnikov. Robí to všetko pre spoločnú radosť-vašu, aj jeho. Je to skvelá ponuka. Premýšľajte o tom, ak ste o nej ešte nepočuli.

Uverejnené so súhlasom misijnej organizácie DESIRING GOD FOUNDATION

Logo misijnej organizácie DESIRING GOD FOUNDATION

Podporte nás

Vaše príspevky pre vysielanie môžete posielať na účet:
Bankové spojenie: ČSOB, Horná 9, 975 50 Banská Bystrica, č.ú. 4006644972/7500,
názov účtu: HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
IBAN: SK55 7500 0000 0040 0664 4972,
BIC: (SWIFT)CEKOSKBX

Kontaktné údaje

HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
Na Starej tehelni 11, 974 01 Banská Bystrica
IČO: 45022283, DIČ 2022660849
Občianske združenie registrované Min. vnútra, reg.č. VVS/1-900/90-32345