Ježiš povedal: Kto počúva moje slovo a verí tomu, ktorý ma poslal, má večný život a nepôjde na súd, ale prešiel zo smrti do života.
Ev. Jána 5. kap.
Počúvajte Online rádio LOGOS
Programová skladba

Vitajte, milí poslucháči pri ďalšom pokračovaní našich pravidelných úvah nad Božím slovom. Dnes otvárame nový cyklus úvah nad listom ap. Pavla Rimanom. Radi uvítame Vaše otázky a pripomienky k danej téme.

Som kazateľom už 33 rokov, ale doteraz som nenašiel odvahu kázať z listu Rimanom verš po verši. Kedykoľvek vyučujem z Božieho slova, pripomínam si slová apoštola Pavla: Ale na to kto je spôsobný?!(2K2: 16b) Táto ťarcha na mňa dolieha obzvlášť v súvislosti s listom Rimanom, pretože som si vedomý, že ide o najhlbšie teologické pravdy, ktoré Božie slovo obsahuje. Bolestne pociťujem, že niektoré pasáže ešte dostatočne nechápem, ale keby som čakal až ich konečne pochopím, asi by som sa nikdy k týmto zamysleniam nedostal. Takže s bázňou a chvením prosím o vašu pozornosť. 

List Rimanom je jedna z mála častí Novej zmluvy, kde ani liberálni teológovia nepochybujú o tom, kto je autorom listu. Takmer všetci sa zhodujú na tom, že ho napísal apoštol Pavol, aj keď vieme, že zapisovateľom bol pisár Tercius (R16: 22). Svojím rozsahom ide skôr o spis, než o list. Jeho vznik možno určiť s relatívnou presnosťou, niekedy okolo roku 56-58 nášho letopočtu. Vieme aj to, že bol napísaný, alebo odoslaný z Korintu. Apoštol Pavol sa dopočul o viacerých vnútorných problémoch prvotnej Cirkvi a preto chcel pomôcť napraviť nesprávne postoje s ktorými v rímskom zbore veriaci zápasili. Dodajme, že v tom čase boli v Cirkvi nielen židia, ale aj pohania, ktorí už svojím počtom prevládali. Niet divu, že medzi skupinami ľudí s tak rôznou minulosťou vznikali vážne problémy.

 List Rimanom sa dá rozdeliť najmenej na 6 tématických častí a vieroučných oblastí:

1. Predstavenie a poslanie listu (1:1-17)

2. Téma o Hriechu (1:18-3:20)

3. Téma o Spasení (3:21-5:21)

4. Téma o Posvätení (6:1-8:39)

5. Téma o Božej zvrchovanosti (9:1-11:36)

6. Téma Služby (12:1-16:27)

Postupne sa budeme venovať každej oblasti.

V dnešnom  zamyslení sa zameriame na prvý verš prvej kapitoly, kde apoštol Pavol predstavuje sám seba. Túto časť Písma rozdelíme na niekoľko ďalších častí: Pavol ako človek, Pavlov Pán, Pavlove poslanie, Pavlova misia a Pavlove posolstvo.

1.      Pavol ako človek.

Najbežnejšia forma listu začína identifikáciou autora, oslovením adresáta a úvodným pozdravom. Novozákonný znalec, F.F. Bruce, o liste Rimanom napísal: "V tomto liste je ďaleko viac autobiografie, ako by sme spoznali, keby sme sa s Pavlom stretli tvárou v tvár. Je to autobiografia muža, ktorý bol ospravedlnený vierou "- koniec citátu. Väčšina z vás pozná príbeh o nezvyčajných okolnostiach, ktoré sprevádzali Pavlove obrátenie. Pripomeniem len niekoľko skutočností, ktoré sú zaznamenané v Skutkoch apoštolov.

Pavol bol mimoriadne zapálený židovský znalec zákona a prenasledovateľ kresťanov, ktorý mal jediný cieľ a tým bolo vyhladiť Ježišových učeníkov. Vyhľadával veriacich mužov a ženy, aby ich priviedol v putách do Jeruzalema. Cestou do Damasku počul Boží hlas, padol tvárou k zemi a oslepol. Pavol spoznal, že sa stretol s Bohom. Od tohto okamihu nielen načúval Božiemu hlasu, ale plnil všetko, čo mu Hospodin prikázal. Boh Pavlovi vrátil zrak a zvláštnym spôsobom mu otvoril aj duchovné oči. Zo zapáleného prenasledovateľa cirkvi sa stal rovnako zapálený nositeľ evanjelia. Skrze Pavlovu službu sa evanjelium rozšírilo až do Európy a vďaka tomu, veríme aj my dnes.

Väčšina z nás neprežila také dramatické okolnosti obrátenia, ako apoštol Pavol. Napriek tomu by sme sa mali spýtať sami seba či aj náš zrak a srdcia boli otvorené a  premenené osobným stretnutím s Božou milosťou? Bol som rovnako ako apoštol Pavol zasiahnutý? Stal som sa novým človekom skrze vieru v Pána Ježiša Krista?

2. Pavlov Pán:

Apoštol Pavol sám hovorí, že je "služobník Krista Ježiša", čím kvalifikuje svoje postavenie a identifikuje Toho, kto sa stal jeho Pánom. V originály je použitý výraz "otrok", ale nie otrok hocijaký. Otrok, ktorý bol z otroctva vykúpený svojim pánom a aj keď sa stal slobodným človekom, rozhodol sa zotrvať ďalej v službe svojmu Pánovi. Pavol tým vyjadruje úplnú oddanosť, podriadenosť a ochotu plniť všetky rozkazy a priania svojho Pána. Táto dôležitá informácia o vzťahu Pána a otroka nám pripomína, že pán svojim sluhom a otrokom nevypláca mzdu, ani im nedlží žiadnu vďačnosť, ale očakáva absolútnu poslušnosť. Pavol správne pochopil, že bol vykúpený z otroctva hriechu krvou Pána Ježiša. Preto Pavol nepatrí sám sebe, ale stal sa majetkom svojho Pána. Pre Pavla sa Pán Ježiš Kristus stal stredobodom života a záujmu. Preto by sme sa aj my mali pýtať sami seba: "Je môj Pán stredom všetkých mojich myšlienok, slov a aktivít? Je Pán Ježiš výhradným vlastníkom a Pánom môjho života? Verím, že som bol vykúpený jeho krvou? Vnímam každý deň života tak, že všetko čo som a čo mám je Boží dar, ktorý mi bol dočasne prepožičaný a že nepatrím sám sebe, ale som oddelený od sveta, aby som svojmu Pánovi verne a oddane slúžil s plným nasadením? "

3. Pavlove povolanie:

Pavol sám o sebe hovorí, že je "povolaný za apoštola". Nezamieňajme výraz byť povolaný a mať určité povolanie. Jedno aj druhé vyjadruje dva rôzne životné postoje človeka, ktoré vychádzajú z vnútra srdca a nemajú nič spoločné s tým, k akému povolaniu sa kto hodí. Vieme, že Pavol sa pripravoval na náboženskú kariéru. Bol vyučený prísnym židovským zákonom v Gamalielovej škole v Jeruzaleme (Sk22: 3). Pavol bol plný horlivosti pre Boha a toho, kto uveril v Božieho syna - Ježiša Krista horlivo prenasledoval. Taký bol Pavol až do chvíle, kedy ho Boh na jeho cestách zastavil a oslepil, aby získal jeho pozornosť. Keď vydesený Pavol počul Boží hlas padol na zem a povedal:

Čo mám robiť, Pane? A Pán mi povedal: Vstaň a idi do Damašku, a tam sa ti povie o všetkom, čo ti je nariadené robiť (Sk 22:10)

Pavol bol povolaný a vyslaný z Božej vôle k tým, ktorých predtým nenávidel a prenasledoval, čo sa napokon stalo jeho povolaním. Súčasťou tohto povolania bolo utrpenie pre Kristove meno. Poslaním a povolaním Pavla a apoštolov bolo položiť základy Cirkvi. Ako vieme z epištôl Novej zmluvy, apoštoli boli nielen vyslaní, ale bola im zverená aj autorita priamo od Toho, ktorý ich povolal.

4. Pavlove poslanie

Pavlove poslanie je popísané slovami Písma takto: "povolaný apoštol, oddelený k evanjeliu nášho Boha". Výraz "oddelený" sa vzťahuje ku gréckemu výrazu farizej, ku ktorým Pavol predtým patril. Farizeji si totiž veľmi zakladali na tom, že sú oddelení ku zvláštnym úlohám . Iróniou je, že Pavol bol "oddelený" a povolaný, aby kázal o bohatstve Kristovho milosrdenstva práve pohanom, ktorých  nenávidel a prenasledoval. V liste Galatským 1:15-16 je napísané, že bol Bohom oddelený už v tele svojej matky a že bol povolaný milosťou, aby hlásal evanjelium medzi pohanmi. Len málokto z veriacich je povolaný na plný úväzok, aby kázal, alebo hlásal evanjelium; ale každý je povolaný, aby rástol vo viere takým spôsobom, aby svojím životom hlásal evanjelium. Všetci sme povolaní k tomu, aby sme aktívne vyhľadávali príležitosti ako, kde a komu hlásať evanjelium. Premýšľajme o tom, ako môžeme najlepšie aplikovať Božie slovo do každodenného života: "Vnímame svoj pohľad na život ako rastúce osobné oddelenie sa pre službu evanjelia?"

5. Pavlova správa:

Môžeme to nazvať aj zvestovanie "Božieho evanjelia". Ak správne chápem Písmo, verím, že evanjelium prichádza od samotného Boha, ktorý mal ešte pred založením sveta zámer, a "predzvedením Božím" (RP) vopred rozhodol, že preukáže ľudstvu lásku a nesmierne milosrdenstvo:

1 Jánov 4:10 V tomto je láska: nie že by sme my bolí milovali Boha, ale že on miloval nás a poslal svojho Syna ako zmierenie za naše hriechy.

Jedna z komplikovaných pasáží v liste Rimanom sa týka Božieho vyvolenia, alebo predurčenia. Väčšina veriacich sa musí s touto otázkou nejako vyrovnať. Ak sa nám podarí odložiť vlastné predstavy o tom, kto si spásu zaslúži a kto nie, postupne dospejeme k záveru, že základom Pavlovho učenia je nutnosť podriadiť sa Bohu. Z toho vyplýva, že Pavlove učenie má zásadný vplyv na premenu každého kresťana. Ten, kto ťažké kapitoly Listu Rimanom zámerne ignoruje, znevažuje autoritu Písma, ktorá slúži k poznaniu Pravdy.

Epištola Rimanom je o Bohu - slovo Boh sa objavuje viac ako 150x, čo znamená - štatisticky povedané, že každé 40. slovo sa týka Pána. Žiadna iná kniha, alebo list Novej zmluvy nepoužíva výraz Boh, alebo prídavné mená Božie tak často. Všimnime si, ako často Pavol v úvodných vetách hovorí: Ježiš Kristus, Jeho Syn, Boží Syn náš Pán, Jeho meno, moc Božieho Syna, náš Pán Ježiš Kristus. Slovo Boh je najdôležitejšie slovo tejto epištoly.

Povedali sme si, že Boh a Jeho evanjelium je pre ľudstvo najlepšia dobrá novina. Aj keď sme svojou prirodzenosťou hriešni, Boh skrze obeť svojho Syna umožnil mnohým, aby s ním boli zmierení. Aj keď musela byť zaplatená najvyššia cena, všetkým, ktorí uverili v Pána Ježiša Krista a v to, čo pre nich na kríži vykonal, je daný dar spasenia, ktorý prijímame absolútne bezplatne a bez zásluh. Evanjelium je o tom, ako môže byť obnovený vzťah medzi svätým Bohom a hriešnym človekom skrze obeť Božieho Syna. Tým, že nás ospravedlnil skrze vieru v Pána Ježiša Krista sme sa stali Božími deťmi. Evanjelium je poklad, ktorý prijímame skrze dar viery, ktorý vedie k vyznaniu, že Ježiš Kristus zomrel za naše hriechy. V evanjeliu nájdeme všetko, čo potrebujeme vedieť o Bohu. On je zdrojom aj objektom nášho zbožňovania. Ako ktosi poznamenal: Aj keď je list Rimanom po teologickej stránke najťažším podaním zo všetkých Pavlových listov, slúži celé stáročia nielen najbrilantnejším mozgom teológov, ktorí formovali myslenie cirkvi a spoločnosti, ale aj najobyčajnejším ľuďom, z ktorých mnohí boli otrokmi. Zaiste list Rimanom poslúži aj nám. Všetci, bez rozdielu potrebujeme byť oslobodení a zbavení vopred sebaospravedlňujúcej pýchy a sebectva. Len tak môžeme rásť vo viere, skutkoch spravodlivosti a láske k blížnym, ktoré povedú k zdravým vzťahom nielen v cirkvi, ale aj v našich rodinách.

Na záver, milí poslucháči,  dovoľte dať Vám otázky, ktoré by si mal položiť každý z nás: "Rastiem vo viere poznávaním Boha do hĺbky? Je môj pohľad na Boha formovaný súčasným kultúrno-náboženským pohľadom našej doby, ktorý je skôr relatívny, alebo skrze dôležité doktríny Písma? Je pre mňa „Dobrá správa“ od Boha  a o Bohu stále dôležitou informáciou, s ktorou sa chcem zdieľať spolu s ostatnými?"


Podporte nás

Vaše príspevky pre vysielanie môžete posielať na účet:
Bankové spojenie: ČSOB, Horná 9, 975 50 Banská Bystrica, č.ú. 4006644972/7500,
názov účtu: HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
IBAN: SK55 7500 0000 0040 0664 4972,
BIC: (SWIFT) CEKOSKBX

Kontaktné údaje

HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
Na Starej tehelni 11, 974 01 Banská Bystrica
IČO: 45022283, DIČ 2022660849
Občianske združenie registrované Min. vnútra, reg.č. VVS/1-900/90-32345

sk find us on facebook badge 190