John Piper odpovedá
- Detaily
-
Kategória: Otázky a odpovede
-
Série: John Piper odpovedá
-
Dátum: 25. máj 2025
-
Zobrazení: 77
-
Duration: 06:01
Náš poslucháč sa pýta. Aké hranice by sme mali mať, pokiaľ ide o naše priateľstvá s nekresťanmi?
Musíme nájsť hranicu medzi dvomi zdanlivo protikladnými príkazmi. Jeden znie: „Nedajte sa oklamať: „Zlé reči kazia dobré mravy!“ Iný preklad hovorí: Nedajte sa oklamať: 'Zlá spoločnosť ničí dobré mravy'“ (1 Kor 15, 33) alebo: “ To, čím sa chválite, nie je dobré. Neviete azda, že trocha kvasu prekvasí celé cesto?“ (1 Kor 5, 6). Pavol tu hovorí o tolerovaní problematických ľudí v cirkvi..
No a na druhej strane Biblia hovorí: „Kto chodí s múdrymi, bude múdry, ale kto sa drží bláznov, zle pochodí.“ (Príslovia 13, 20). „Blahoslavený človek, ktorý nechodí po rade bezbožných, nestojí na ceste hriešnikov a nesedí na mieste posmievačov“ (Žalm 1, 1). Takže na jednej strane máme všetky tieto príkazy a múdre príslovia, ktoré hovoria: „Dávajte si pozor! Stretávanie sa so skazenými ľuďmi môže viesť aj k tvojmu skazeniu.“
Na druhej strane tu máme, samozrejme, Pána Ježiša, ktorý nielenže jedol s mýtnikmi a hriešnikmi, ale bol nazývaný priateľom mýtnikov a hriešnikov, pretože sa s nimi často stýkal. (pozri Lukáš 7, 34). A na druhej strane máme tu apoštola Pavla, ktorý hovorí:
V liste som vám napísal, aby ste sa nestýkali so smilníkmi. Nie však vôbec so smilníkmi tohto sveta či s lakomcami, vydieračmi a modloslužobníkmi, veď to by ste museli odísť zo sveta. Ale teraz som vám napísal, aby ste sa nestýkali s takým, ktorý sa nazýva bratom, no pritom je smilník, lakomec, modloslužobník, rúhač, opilec alebo vydierač; s takými ani len nejedávajte! 1 Kor 5, 9-10).
Nemyslí tým, aby ste sa nestýkali s chamtivcami, podvodníkmi, modloslužobníkmi. Takými ľuďmi sme vždy obklopení, rovnako, ako bol aj Pán Ježiš.. Pavol sa stotožňuje s Ježišom, keď hovorí „Mali by ste využiť príležitosti. Mali by ste slúžiť všetkým ľuďom, ale biblickým spôsobom.“
Položme si dve otázky pri pohľade na tieto dve skupiny:
1. Kto koho premieňa, či formuje?
Máme teda tieto dve skupiny a musíme rozlišovať, ako sa každá z nich prejavuje v našom živote. Položme si otázku: Ktorým smerom prúdi premieňajúci vplyv? Keď ste s niekým, premieňa sa on alebo sa premieňate vy? Ste priťahovaní k tomu, aby ste umenšovali hodnotu svojej svätosti? Boli vaše kresťanské normy ohrozené? Stávate sa bezcitní a ľahostajní voči veciam vo filmoch, v televízii alebo vo vyjadrovaní v porovnaní s tým, akí ste boli v minulosti?
2. Milujete alebo sa prispôsobujete?
Druhá otázka: Milujeme týchto ľudí pre ich dobro - teda aby prišli k viere a stali sa zbožnými - alebo ich máme radi , pretože sa nám páči to, čo majú radi oni, a páči sa nám byť s nimi v ich svetských prejavoch?
Myslím si, že veľa ľudí ospravedlňuje stretávanie sa so svetskými ľuďmi tým, že sú to kresťania žijúci vo svete.. A s týmito svetskými kresťanmi sa cítia ako doma: veci, ktorým sa smejú, nepovažujú za pohoršujúce. Veci, ktoré sledujú vo filmoch, nepovažujú za problém. Jazyk, ktorý používajú, nepovažujú za veľký problém. Spôsob, akým ich priatelia trávia svoj čas, je spôsob, akým by chceli tráviť svoj čas aj oni. Svedčí to však o tom, že týchto ľudí nemilujú láskou podobnou Kristovej, ktorá je pripravená zomrieť, aby zmenila ich správanie. Chcú sa im prispôsobiť a nazývajú to láskou.
Toto sú teda dve otázky, ktoré nám mali pomôcť orientovať sa medzi tým, že zlá spoločnosť kazí dobré mravy na jednej strane a tým, že Ježiš jedol s mýtnikmi a hriešnikmi na strane druhej.