John Piper odpovedá
- Detaily
-
Kategória: Otázky a odpovede
-
Série: John Piper odpovedá
-
Dátum: 30. marec 2025
-
Zobrazení: 68
-
Duration: 06:13
Naša poslucháčka nám poslala e-mail s otázkou: "Akú úlohu zohráva v cirkvi rozsiahla oblasť umenia? Môžete v skratke predstaviť teológiu umenia?"
O umení existujú skvelé knihy a ja som žiadnu z nich nečítal ani nenapísal, ale poviem vám, čo si o tom myslím. To je všetko, čo môžem urobiť, a ak to niekomu pomôže , budem rád. Slovo "umenie" pochádza z latinského slova ars, ktoré znamená zručnosť, remeslo alebo majstrovstvo. Takže takto by som toto slovo definoval ja.
Umenie je akákoľvek snaha niečo vytvoriť - a môže to byť predmet alebo tanečná kreácia, alebo hra, alebo obraz, socha, báseň - akákoľvek činnosť na vytvorenie niečoho, čo si vyžaduje osobitnú zručnosť, ktorej výsledkom je niečo, čo nás hlbšie dojme krásou alebo úžasom, alebo niečo, čo sa dotkne našej duše s pocitom, že život je viac ako jedlo a pitie. To je dlhá a komplikovaná definícia, ale v podstate ide o remeslo, zručnosť, ktorej cieľom je dosiahnuť efekt, ktorý je viac než len mať jedlo na stole.
Boh je umelec
A čo umenie robí kresťanským? Myslím si - a tu je teologická časť odpovede - je to, že Boh je umelec, tvorca. Stvoril nebesia, ktoré hovoria niečo o jeho sláve. Inými slovami, nestvoril oblohu len preto, aby nás chránila pred slnečnými lúčmi. Nie je len úžitkové, účelové dielo – je to aj esteticky krásne. Hovorí to niečo o jeho sláve.
Kniha Jób je v tomto smere skvelá. Keď čítate posledné kapitoly Jóba, Boh všade poukazuje na svoju umeleckosť. Boh hovorí Jóbovi o jeho živote obrazmi z prírody. Aj Ježiš hovoril o ľaliách a vtákoch a o všetkom čo nás obklopuje ako o niečom viac než úžitkovom. Takže môj prvý spôsob, ako sa dostať k teológii umenia je, že Boh je umelec.
A potom, po druhé, by som povedal , že aj autori Biblie sú umelci. Možno tri štvrtiny Biblie sú vytvorené nejakým vyjadrovacím jazykom , ktorý je poetický, úchvatný alebo nezvyčajný.
To zjavne svedčí o určitom remesle, ktorého cieľom nie je len sprostredkovať surovú skutočnosť, ale vyvolať v nás určitý druh duchovného účinku, čo sa umelci vždy snažia dosiahnuť.
V Biblii sa teda vyskytujú akrostichy, veršované rýmy , prirovnania a metafory. A títo autori zjavne venujú umeleckú pozornosť tomu, ako svoje slová formujú. A to všetko robia pod Božou inšpiráciou.
Spomeniem ešte jedna vec. Pavol hovorí, opakujúc Ježiša: "Či jete, či pijete, či čokoľvek robíte, všetko robte na Božiu slávu" (1 Kor 10, 31). A toto musí znamenať , že o tom čo robíme, musíme premýšľať a snažíme sa to stvárniť tak, aby to malo účinok, ktorý otvára oči, aby videli krásu - hlavne Božiu slávu . Znamená to, že by mal existovať spôsob, ako s potešením jesť pizzu a piť limonádu , ustieľať si posteľ , pripravovať jedlo, písať správy a šoférovať auto. Nie je to iba účel: "Musím sa niekam dostať" alebo "Musím niečo urobiť", ale skôr: "Mám to robiť tak, aby to malo účinok presahujúci čisto úžitkovú hodnotu. "
Ježiš povedal: "Nech vaše svetlo svieti tak, aby ľudia videli vaše dobré skutky a vzdali slávu vášmu Otcovi v nebesiach." Z toho vidíme, že máme použiť svoje telo, svoj život a pôsobiť na svoje okolie tak, aby vytváral určitý druh jasu. Takže keď sa na nás ľudia pozrú, uvidia v nás určitý druh umeleckého zámeru, ktorý ľudí prinúti vidieť niečo viac než len telo.
Takže Boh je tvorca. A my máme myseľ nášho Stvoriteľa. Už sme o tom v minulých programoch hovorili v súvislosti s povolaním. A preto sa mi zdá, že kresťania majú hlbšie a lepšie základy pre tvorbu dobrého umenia ako ktokoľvek iný.