Ježiš povedal: Kto počúva moje slovo a verí tomu, ktorý ma poslal, má večný život a nepôjde na súd, ale prešiel zo smrti do života.
Ev. Jána 5. kap.
Počúvajte Online rádio LOGOS
Programová skladba

Pastor John, ako ste sa ako kazateľ vyrovnávali s obdobiami, keď ste necítili radosť z Boha, a napriek tomu ste sa pripravovali na kázanie a mali ste ľuďom hovoriť o radosti v Bohu? Cítili ste niekedy potrebu odhaliť v týchto kázňach svoj osobný stav? Alebo ste len s dôverou kázali s vedomím, že je to stále aktuálne Božie slovo? Ako ste pristupovali ku kázaniu v duchovne suchých obdobiach?


Buďte k ľuďom úprimní

Zásada, ktorú by som použil, je takáto: buďte k svojim poslucháčom úprimní. Nehrajte pred nimi divadlo. Nesnažte sa zakrývať pravdu. Nikdy to nerobte. Veľmi rýchlo to ľudia zistia a vaše vlastné svedomie vás odsúdi.

To neznamená, že musíte vždy hovoriť všetky ťažké veci , s ktorými ste sa počas týždňa vyrovnávali. Môžete to urobiť tak, že iba poviete: "Na dnešný deň som mal určený text a ja som nebol schopný pripraviť sa naň.". Alebo: "O tomto texte som mal hovoriť dnes, ale chcem, aby ste vedeli, že necítim plnosť prežívania tohto textu. Ale poviem vám, čo tento text hovorí ku mne práve teraz, v tejto situácii . Vy sa modlite za mňa a ja sa budem modliť za vás." Takéto veci môžete povedať.

Ale moja osobná skúsenosť v týchto situáciách je ohromujúca. Pri všetkej depresii a skľúčenosti, ktoré som počas rokov pociťoval aj ja, je to, že Pán ma vždy pozdvihol natoľko, keď som sa pripravoval na nedeľnú službu slovom, že som sa na to tešil, čo sa chystám povedať. Je to jednoducho neuveriteľné a nerozumiem tomu, ako Boh takto vo mne mohol pôsobiť.

Zvykol som si brať voľné štvrtky a niektoré z týchto voľných štvrtkov boli práve tými najhoršími dňami. Spomínam si, ako som v knihe Túžba po Bohu hovoril, že som sedel v parku na tráve a nemohol som si spomenúť ani na mená svojich detí. Bol som taký skľúčený. Ale v nedeľu ráno som sa už dokázal tešiť z toho, čo som hovoril. Takže Boh bol ku mne jednoducho veľmi dobrý a milostivý, pokiaľ ide o obdobia mojich zápasov.

Čo robiť v takýchto situáciách? 

Samozrejme, je viac vecí, ktoré môžete urobiť v období sucha. Je viac vecí, ktoré by som mohol spomenúť. Možno by som mal vstať od stola, zavrieť knihu a ísť na dlhú prechádzku k jazeru, alebo do prírody. To je možno to, čo potrebujete v tejto situácii urobiť. Alebo možno potrebujete zatelefonovať a ospravedlniť sa niekomu za zranenie, ktorého ste sa voči nemu dopustili, alebo sa potrebujete iba dobre vyspať a odpočinúť si. 

Keby som mal byť duchovným poradcom pre nejakého zraneného pastora, nepovedal by som mu len: "Čítaj si viac Bibliu. Drž si nos zaborený v texte." Skúmal by som život tohto človeka a pozeral by som sa naňho ako na telo, dušu a ducha a snažil by som sa rozoznať všetky okolnosti , ktoré zapríčiňujú to, že je depresívny alebo skľúčený. A na základe toho by som sa snažil ukázať mu na slnko božej lásky v jeho temnom údolí.

Uverejnené so súhlasom misijnej organizácie DESIRING GOD FOUNDATION
Logo misijnej organizácie DESIRING GOD FOUNDATION

Podporte nás

Vaše príspevky pre vysielanie môžete posielať na účet:
Bankové spojenie: ČSOB, Horná 9, 975 50 Banská Bystrica, č.ú. 4006644972/7500,
názov účtu: HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
IBAN: SK55 7500 0000 0040 0664 4972,
BIC: (SWIFT) CEKOSKBX

Kontaktné údaje

HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
Na Starej tehelni 11, 974 01 Banská Bystrica
IČO: 45022283, DIČ 2022660849
Občianske združenie registrované Min. vnútra, reg.č. VVS/1-900/90-32345

sk find us on facebook badge 190