Loading Player...

Najlepšie otázky, ktoré dostávame, sú často veľmi jednoduché, ako napríklad táto: „Môžete mi vysvetliť, kto napísal Bibliu?"


Nuž, začnime od začiatku a dopracujme sa až k tomu, kto držal brko, ktoré sa pohybovalo po pergamenoch.

Boh prehovoril

Na vrchole pyramídy je Boh. Keď kresťania hovoria o Biblii, hovoria o nej, ako o Božom slove, a ja patrím k nim. Patrím k ľuďom, ktorí tomu veria; stavil by som na to celý svoj život. Mám tým na mysli, že Stvoriteľ vesmíru, Boh a Otec nášho Pána Ježiša Krista, ktorý udržuje vesmír slovom svojej moci, riadil a riadi všetky veci podľa svojho veľkého zámeru. Tento Boh sa rozhodol zjaviť sa ľuďom v ľudskom jazyku. Rozhodol sa prehovoriť. To je úžasné. V liste Židom 1:1-2 sa píše:
Mnoho ráz a rozličným spôsobom hovoril kedysi Boh otcom ústami prorokov. V týchto posledných dňoch prehovoril k nám v Synovi, [Ježišovi Kristovi].

To je ohromujúce: Boh prehovoril ľudskou rečou!

Fráza "Takto hovorí Pán" sa v Starom zákone vyskytuje viac ako štyristo krát, keď autori vo svojich spisoch predkladajú, že Boh prehovoril. Fráza "Boh povedal" sa v Starom zákone vyskytuje viac ako šesťsto krát. Takže je tu všadeprítomné tvrdenie ľudských pisateľov, že podávajú to, čo chcel povedať Boh.

Spôsob, akým novozákonní autori vyjadrujú tento nárok, je tvrdenie, že ľudskí pisatelia Biblie boli "inšpirovaní", že tieto spisy sú "vdýchnuté Bohom" alebo že ľudia, ktorí ich napísali, boli "vedení Duchom". Napríklad apoštol Pavol v 2.Tim.3:16-17 hovorí:
Celé Písmo je Bohom vnuknuté a užitočné na učenie, karhanie, nápravu a výchovu v spravodlivosti, aby Boží človek bol dokonalý a pripravený na každé dobré dielo.

Apoštol Peter v 2. Petra 1:21 hovorí:
Veď proroctvo nikdy nepovstalo z vôle človeka, ale ľudia poslaní Bohom hovorili z vnuknutia Ducha Svätého.

Otázka "Kto napísal Bibliu?" má teda v Biblii vždy dvojitú odpoveď. Bibliu napísali ľudskí autori a prostredníctvom ľudských autorov ju napísal Boh. Oni vlastne držali brko, ktoré sa pohybovalo po pergamene, ale to, čo napísali, bolo nakoniec to, čo chcel napísať Boh.

Nadiktovaná Biblia

Páči sa mi spôsob, akým to robil Ježiš. Naznačil, že veril, že starozákonné Písmo je v skutočnosti Božie slovo, Božie Písmo. To, čo robí tento Ježišov náznak takým silným, je, že to urobil neúmyselne. Hovorí o rozvode a na otázku farizejov odpovedá:
„Je mužovi dovolené prepustiť svoju manželku pre akúkoľvek príčinu?“ Odpovedal im: „Či ste nečítali, že od počiatku ich Stvoriteľ stvoril ako muža a ženu? A ďalej hovoril: Preto opustí človek otca i matku a priľne k svojej žene a budú dvaja jedno telo. (Matúš 19:3-5)

Predmetom tohto slovesa je "Stvoriteľ, ktorý ich stvoril". Stvoriteľ je Boh.
Potom cituje 1.Moj.2: 24:
Preto muž opustí svojho otca i svoju matku a priľne k svojej žene a tí dvaja sa stanú jedným telom.

Tento verš však nie je citátom Boha v Starom zákone; napísal ho Mojžiš, ľudský autor. Ale keď ho Ježiš cituje, pretože je to z Písma, z inšpirovaného Písma, Ježiš hovorí: "Boh povedal tieto slová." To je úžasné. Je to naozaj silný dôkaz toho, ako sa sám náš Pán pozeral na starozákonné Písma.

Preto v Matúšovi 5:17-18 povedal: „Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon alebo Prorokov“- inými slovami, celý Starý zákon. Neprišiel som ich zrušiť. Sú Božím slovom. Prišiel som ich naplniť. "Lebo veru, hovorím vám, kým nepominie nebo a zem, nepominie zo Zákona ani iota, ani bodka [ani najmenšia časť Písma], kým sa všetko nenaplní."
A Ježiš v Jánovi 10:35 povedal: "Písmo nemožno zrušiť."

Takto vnímali svoje vlastné spisy aj novozákonní apoštoli - nielen Starý zákon, ale aj spisy Nového zákona. Ježiš im sľúbil, že ich uvedie do celej pravdy (Ján 16:13). A Pavol preto povedal:
O tom aj hovoríme, nie však naučenými slovami ľudskej múdrosti, ale tými slovami, ktoré učí Duch; a tak duchovné veci vysvetľujeme duchovne. (1.Kor.2:13).

Na otázku "Kto napísal Bibliu?" teda vždy existujú dve odpovede. Boh a človek. Boh sa postaral o to, aby bolo napísané to, čo chcel. A v tomto zmysle by sa dalo povedať, že Bibliu napísal Boh. Neznamená to však, že ju vytesal do kameňa (hoci Desatoro prikázaní vytesal do kameňa na vrchu Sinaj a dal ho Mojžišovi). A neznamená to, že Boh držal za ruku ľudských pisateľov a písal svojím nebeským jazykom, nie ich ľudským jazykom. Nie je to tak. Ľudskí autori majú svoj vlastný ľudský jazyk a Boh ním hovorí. Nevnucuje im svoj osobitný spôsob. Chcem tým jednoducho povedať, že Boh dozeral na ľudské písanie, aby autori napísali to, čo on chcel, aby bolo napísané.

Kto boli ľudskí autori?

Kto teda boli ľudskí pisatelia Biblie? Takto priamo bola položená otázka a pokúsim sa na ňu odpovedať rovnako priamo.

Najmenej desať kníh Biblie nemá podpis autora. Niektorí autori nepovažovali za potrebné uviesť svoje mená v knihách, ktoré napísali. Napríklad Jób a Ester v Starom zákone - nevieme, kto ich napísal. V Novom zákone List Hebrejom - nevieme, kto napísal List Hebrejom. Ale tradičný zoznam autorov by vyzeral takto:

  • Mojžiš napísal prvých päť kníh Biblie a aspoň jeden zo žalmov (Žalm 90).
  • Pisár Ezdráš napísal knihy Ezdráš a dve knihy Kroník.
  • Nehemiáš napísal knihu Nehemiáš.
  • Medzi autorov žalmov patria Dávid, Asaf, synovia Chóreho, Etan, Hemán.
  • Šalamún napísal niektoré žalmy, väčšinu Prísloví, knihu Kazateľ a Pieseň piesní.
  • Agur a Lemuel napísali niektoré z Prísloví.

Proroci napísali knihy vlastným menom:
Izaiáš, Jeremiáš, ktorý napísal aj Náreky, Ezechiel, Daniel, Ozeáš, Joel, Amos, Obadiáš, Jonáš, Micheáš, Náhum, Habakuk, Sofoniáš, Haggeus, Zachariáš, Malachiáš.
Potom sú tu autori evanjelií v Novom zákone:
Matúš, Marek, Lukáš, ktorý napísal aj Skutky apoštolov a Ján.

Keby ste sa spýtali ľudí, kto napísal väčšinu Nového zákona, mnohí by pravdepodobne povedali, že Pavol, pretože napísal trinásť listov. V skutočnosti však väčšinu Nového zákona napísal Lukáš, pretože Lukášovo evanjelium a Skutky apoštolov tvoria väčšiu časť Nového zákona.

Pavol teda napísal trinásť listov. Jakub, Pánov brat, napísal jeden list. Peter a Júda napísali svoje listy.

A napokon Ján (ktorý napísal štvrté evanjelium) napísal aj listy, ktoré nesú jeho meno, spolu so Zjavením Jána.

Ľudia inšpirovaní pre zaznamenanie Božej slávy

Toto sú ľudskí autori, ktorí napísali Bibliu. Ale je tu jedna dôležitá vec, ktorú treba povedať. Tak ako nebesá rozprávajú o Božej sláve, aby sme sa mohli pozerať na prírodu a rozoznať v nej Božiu ruku (Žalm 19: 1), tak aj Ján povedal o Ježišovi Kristovi:
"To Slovo sa stalo telom a prebývalo medzi nami a my sme videli jeho slávu, slávu, akú má od Otca jednorodený Syn, plný milosti a pravdy,“ (ev.Jána 1:14).

Takže tí, čo videli Ježiša, rozoznali, že je to Boží Syn. Rovnako Božia sláva žiari aj z jeho diela a v samotnom Božom slove-Biblii , ku ktorej napísaniu inšpiroval ľudských autorov. Takže podobne aj môžeme povedať, že sme videli Božiu ruku, Božiu pravdu zaznamenanú v jeho Slove.

Uverejnené so súhlasom misijnej organizácie DESIRING GOD FOUNDATION

Logo misijnej organizácie DESIRING GOD FOUNDATION

Podporte nás

Vaše príspevky pre vysielanie môžete posielať na účet:
Bankové spojenie: ČSOB, Horná 9, 975 50 Banská Bystrica, č.ú. 4006644972/7500,
názov účtu: HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
IBAN: SK55 7500 0000 0040 0664 4972,
BIC: (SWIFT)CEKOSKBX

Kontaktné údaje

HCJB GLOBAL SLOVAKIA,
Na Starej tehelni 11, 974 01 Banská Bystrica
IČO: 45022283, DIČ 2022660849
Občianske združenie registrované Min. vnútra, reg.č. VVS/1-900/90-32345